שיקום פיברומיאלגיה: על יתרונות המסלול השיקומי לחולי פיברומיאלגיה


פיברומיאלגיה, הידועה גם בתור "דאבת השרירים", היא תסמונת רפואית מורכבת אבל שכיחה במיוחד. המדובר הוא מבחינה מעשיתשיקום פיברומיאלגיה בכאבים המופיעים ברקחות החיבור ובשרירי הגוף, מה שגורם לכאבים חמורים ומופשטים, לדלקות מפרקים, לרגישות יתר, לעייפות ולתסמינים נוספים. בהיעדר טיפול הולם, פיברומיאלגיה עלולה להסתבך ולגרום לנכות של ממש. מכל אלה נובע שפיברומיאלגיה עלולה להביא לפגיעה משמעותית בבריאות האדם וביכולת התפקוד שלו, כך שברור מדוע נדרש למצוא כאן פתרון יעיל – ורצוי שעה אחת קודם.

שיקום פיברומיאלגיה הוא אחד הפתרונות האלה, כאשר ניתן למצוא בישראל מסגרות ואנשי מקצוע שונים דרכם ניתן לעבור את השיקום. הנה כל מה שחשוב לדעת על השיקום, האופן בו הוא מתבצע ויתרונותיו בדרך לחזרה לשגרה.

מה כולל שיקום פיברומילאגיה?

שיקום פיברומילאגיה הוא תחום רחב, המשלב בתוכו טיפולים הניתנים על ידי בעלי מקצוע מסוגים שונים, ביניהם ניתן למנות פעמים רבות מאמן כושר, פיזיותרפיסט, פסיכולוג, פסיכיאטר, מטפלים מקשת הרפואה המשלימה ועוד. הטיפולים מותאמים באופן אישי לממדי הבעיה, למקומות בהם מופיע הכאב, לדפוסיו, להשפעה שלו על חיי האדם הסובל מפיברומיאלגיה (בעיקר נשים, אבל לא רק) ולפרמטרים אחרים הנלקחים בחשבון בכל מקרה נתון.

המטרה העיקרית של שיקום פיברומילאגיה, כפי שניתן להסיק משמו, היא לצמצם ככל שניתן את השפעת התסמונת על הסובלים ממנה ובמקביל לשפר את יכולות התפקוד שלהם. במסגרת טיפול מוצלח ודינמי ניתן להקל על המצב באופנים שונים, לרבות הפחתה של דרגות הכאב, הקלה על התסמינים הנוירולוגיים שהאדם חווה, העלאת התחושה האישית ומצב הרוח, שיפור בתפקודם של מערכות ואיברים בגוף (למשל המפרקים או מערכת העיכול), שיפור איכות ומשך השינה ועוד. בכל אחד מהתחומים האלה ניתן למצוא טיפולים יעילים מגוונים, המבוססים פעמים רבות על פנייה לפן הפיזיולוגי, הנפשי ואפילו הרגשי במקביל.

פיזיותרפיה היא חלק מרכזי מאוד בתמונת השיקום עבור הסובלים מפיברומיאלגיה, וגם עליה להיות מותאמת באופן מלא למטופל הספציפי. שיקום פיזיותרפיה מבוססים על תרגילים שהאדם מבצע, בהדרכתו של הפיזיותרפיסט, על מנת להגשים את המטרות החשובות שהוזכרו מעלה. התוכנית עשויה לכלול תרגילי מתיחה, אימוני כוח, פעילויות המבוססות על שילוב בין גוף לנפש (דוגמת מדיטציה או פילאטיס), ספורט אירובי ועוד.

שיקום מקצועי לחולי פיברומילאגיה

כל אדם הסובל מפיברומיאלגיה יוכל לקבל תמורות חשובות דרך השיקום היסודי והמותאם אישית, מה שמסביר מדוע חייבים לשקול בחיוב שיקום מהסוג הזה. אלא שיש מקרים בהם השיקום מראש מיועד למטרה ספציפית, שאין הרבה נעלות ממנה – לצמצם את ממדי הפגיעה והשפעתה על האדם, כך שהוא יוכל לחזור בהקדם למעגל העבודה. יש בכך משמעות כלכלית עצומה, ללא כל ספק.

בשנים האחרונות, החל המוסד לביטוח לאומי להכיר בפיברומילאגיה בדרגות חומרה גבוהות כפגיעה שעשויה להקנות זכויות שונות, לרבות הגדרת אחוזי נכות, פיצויים, קצבאות וכן הלאה. מיותר לציין שככל שהפגיעה תהיה מקיפה וחמורה יותר, וככל שהאדם יוכל להוכיח את ממדיה באמצעות חוות דעת רפואיות ומומחים לתחום, כך סביר להניח שהוא יהיה זכאי לרשימה ארוכה יותר של זכויות.
אחת הזכויות המרכזיות בהקשר הזה היא השיקום המקצועי שמציע המוסד לביטוח לאומי, עבור אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה באופן שמקשה עליהם לעבוד בעבודה הנוכחית שלהם, או אפילו לעבוד כלל. באמצעות השיקום יכול האדם לשוב לעבוד במקצוע בו היה מועסק קודם לכן, או לחלופין למצוא משרה אחרת המותאמת לכישורים וליכולות הפיזיות שלו.

לקריאה נוספת:
Fibromyalgia – Centers for Disease Control and Prevention (CDC)
Fibromyalgia and Physical Therapy – Web MD

 

אולי יעניין אותך גם:

שיקום לאחר פגיעה נוירולוגית

שיקום אורתופדי –  מי זקוק לסוג שיקום זה?

 

פריקת כתף
שיקום אורתופדי

אורתופדיה הוא אחד התחומים החשובים ברפואה. האורתופדיה עוסקת במחלות, בפגיעות ובליקוים הקשורים למערכות העצמות והשרירים של גוף האדם, בעיות שהן מנת חלקו של כל אדם

המשך »
שיקום פיזיותרפי לנשים

שיקום לנשים

זה לא פשוט להיות אישה, על רקע מחקרים שונים שמראים שבנות המין היפה נוטות לסבול יותר מכאבים בהשוואה לגברים. לכך ניתן להוסיף בעיות אופייניות לנשים,

המשך »

שיקום לאחר תאונת דרכים

תאונת דרכים עלולה להתרחש כמעט בכל שניה, אפילו שנזהרים. למרבה הצער יש לתאונת הדרכים פוטנציאל פגיעה עצום בגוף האדם, לעיתים עד לרמה של נכות זמנית

המשך »
שיקום בעזרת ריפוי ועיסוק

ריפוי ועיסוק

כמעט כל אדם סובל מכאבים מפעם לפעם, פעמים רבות בשילוב עם פגיעה מהותית ביכולת ההתניידות ובעצמאות שלו. הפיזיותרפיה מציעה שורה ארוכה של פתרונות לבעיות השונות,

המשך »
שיקום לאחר גרידה

פיזיותרפיה דרך קופות החולים

זה לא סוד שהביקוש לטיפולי פיזיותרפיה עלה משמעותית בשנים האחרונות, בישראל ובעולם כאחד. תחום פרה רפואי זה, העוסק באבחון ובפתרון בעיות במערכת התנועה של הגוף,

המשך »
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!