שיקום נוירולוגי פרטי

המרכז לשיקום ופיזיותרפיה

שיקום נוירולוגי פרטילאחר אירוע או תאונה אשר בעקבותם התגלתה פציעת או חבלת ראש, נדרש תהליך שיקום והוא חשוב מנשוא על מנת להחזיר את המטופל לקדמותו, להחלמה מלאה. באמצעות הליך שיקום נוירולוגי פרטי מיטבי ניתן להחזיר את המטופל למצבו הנוירולוגי המטיב, לחייו בריאים ונורמטיביים. מדובר בהליך שיקום שכולל את מירב ההיבטים, הפיזיים כמובן וכן המנטליים והריגשיים, בין היתר ישנה נגיעה, מעבר לנוירולוגיה, גם ברפואה משלימה, טיפולים ריגשיים ועוד. באמצעות שיקום נוירולוגי פרטי שלוקח בחשבון את כל הפרמטרים הללו ומעבר, ניתן להחזיר את המטופל לחיים רגילים, פעילים ובריאים.

תהליך שיקום נוירולוגי פרטי מורכב בעיקר מטיפול אישי שבין המטפל למטופל, כאשר ישנם סוגים רבים של מטפלים לכל אורך תקופת השיקום, כאמור, אשר מרכיבים את השלם שהוא התוצאה הסופית: החלמה מלאה. כך למשל, במהלך תהליך השיקום נמצא המטופל בקשר ישיר ובחשיבות גבוהה עם הנוירולוג הצמוד, למען ביצוע בדיקות, בירורים ומעקב. לצד זאת, מגיע המטופל לטיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, רפואה משלימה ועוד. באותה מתכונת טיפול אישית, ניתן דגש רחב על כל הההיבטים שחשוב לקחת בחשבון בשיקום. 

מה כולל תהליך שיקום נוירולוגי פרטי?

תהליך שיקום נוירולוגי פרטי ראשיתו תמיד מתחיל בפגישת איבחון, על מנת לבצע בדיקה ובירור של מצב המטופל כיום. האיבחון הראשוני יעשה במתכונת של איסוף מידע, על מנת להבין היכן המטופל מצוי כיום ומהו מצבו התיפקודי, כמו כן מהי מהות האירוע אשר שינתה את פני התמונה ומה היה המצב התיפקודי קודם לכך. כמו כן יילקחו בחשבון גם הטיפולים שביצע המטופל עד כה, אם היו כאלה, כמו בדיקות, ניתוח, פרוצדורות וכדומה. לאחר איסוף המידע יבנה הצוות הרפואי את תכנית הטיפול המיטבית למקרה העומד לנגד עינינו בהתאמה אישית. כמו כן, ינחה הרופא הנוירולוג את המטופל מה יש לעשות וכיצד יש לפעול, בלקיחה בחשבון של המטפלים שיידרשו בעניינו וכן התרגילים הדרושים על מנת להגיע לתוצאה של החלמה מלאה.

מאחר שמתכונת הטיפול היא פרטית ואישית, היא נעשית באופן מסודר וקבוע בין הצוות הרפואי למטופל. הצוות הרפואי המרכיב את הליך שיקום נוירולוגי פרטי מורכב מיחידת העילית של הצוות הרפואי השיקומי שלנו, ביניהם הרופא הנוירולוג (המנתח, ככל שהיה במקרה הנדון צורך), פיזיותרפיסט/ית, מרפא/ה בעיסוק, עובד/ת סוציאלי/ת, מטפל ברפואה משלימה ואף אנשי מקצוע נוספים ככל שיידרש במקרה הספציפי. 

באותה פגישת איבחון נעשות הבדיקות המדויקות לגבי הצרכים המיוחדים והספציפיים במקרה הנדון, על מנת להגיע לשיקום מלא ומהר ככל האפשר. כך למשל דיקור, עיסויים, מניפולציות פיזיוטרפיסטיות ועוד דרושים לעיתים למען הליך שיקום מיטבי. כמובן, שלצד החשיבות המירבית שבטיפול הצוות בענייננו, ישנה חשיבות גבוהה גם לעבודתו העצמית של המטופל בעצמו. על מנת להגיע לתוצאות השיקום הטובות ביותר חייב המטופל להיות קשוב לצוות המקצועי, ולבצע את התרגילים ואת ההנחיות כראוי וכמוסבר. הצוות הרפואי בהליך שיקום נוירולוגי פרטי היושב עימנו מורכב מהמטפלים הטובים ביותר, מהימנים ובעלי ניסיון רב שנים בתחום השיקום, בפרט השיקום הנוירולוגי.

בין היתר תוכלו למצוא בצוות הרפואי נגיעה בכל תחום הדרוש לשם השיקום הנדרש עבור כל מקרה ספציפי. כך למשל  פיזיותרפיה בתחומים שונים כמו: פיזיותרפיה נשימתית, טיפולים ווסטיבולריים, שיקום רצפת אגן, פיזיותרפיה לימפטית, פילאטיס שיקומי, ועוד. בנוסף תחומים רבים נוספים שיכול ויתאמו את הטיפול הנוירולוגי כמו נוירואיפרא, בובאט, קניזיוטייפינג, דיקור יבש, מאליגן, טיפול ברקמה רכה ועוד. וכן הליכים ריגשיים כמו פגישות עם עובד/ת סוציאלי/ת או פסיכולוג/ית שיקומי/ת למעבר חלק ונעים יותר של התהליך. מבחינת ריפוי בעיסוק קיים דגש למשל על שיקום פיזיקאלי, שיקום קוגניטיבי, שיקום עזר לתיפקוד ועוד. ואף תוכלו למצוא מטפלים עבור נקודות הסיום האחרונות והחשובות לא פחות של השיקום, בין היתר קלינאית תקשורת לשיפור בעיות דיבור, דיקציה, קול על רקע נוירולוגי ועוד כלל המטפלים הדרושים בכל מקרה ספציפי. והמטרה, כמובן, היא חזרה לשיקום מלא בדגש על כל החשיבויות שבכך במקרה הנדון.

האם ישנם אתגרים אשר יכולים להתעורר במהלך השיקום?

מאחר שברוב המוחלט של המקרים שיקום נוירולוגי פרטי איננו הליך קל, יש לקחת בחשבון כי הוא טומן בחובו אתגרים ומעט קשיים. בין היתר יכלול הליך השיקום קשיים פסיכולוגיים ורגשיים, קשיים תפקודיים או פיזיים וכדומה. בייחוד בתחילת תהליך השיקום, ועל כן ישנו צורך בליווי צוות רפואי מהימן ואיתן, וכן יסייע לא פחות סיוע מן המשפחה והחברים הקרובים.

חשוב לציין, ברוב המקרים, לאחר כשבועיים- שלושה שלאחר תהליך השיקום, יחול שיפור במדד הקוגנטיבי. ואף נציין, ישנם מקרים בהם לאחר שניים עד ארבעה טיפולים כבר יכול ויווצר שיפור במצב המטופל. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי חשוב לבצע את תכנית הטיפול בצורה מלאה על מנת לחזור לחיים נורמטיביים, פעילים ובריאים. ככל שהמטופל יתמיד כראוי בתכנית הטיפול הנדרשת, ההחלמה תהיה מהירה יותר ותהליך השיקום אפקטיבי יותר.

הליך שיקום נוירולוגי פרטי מצריך תקופת התאוששות, שבה נדרשת תשומת לב על הפרטים הקטנים והגדלים כאחד שבתהליך השיקום, בין היתר תשומת לב להיבטים הריגשיים כמו על ההיבטים הפיזיים. בהנהגתו של הצוות המטפל, הרופא הנוירולוג, וכן כל שאר הצוות הרפואי המיומן, יוכל המטופל לחזור לחייו במהרה כפי שהכיר אותם טרם הפגיעה. ישנה חשיבות רבה כפי שציינו גם להימצאותם של קרובי המטופל בקירבתו לתמיכה, על מנת להגיע לתוצאות טובות יותר ומהירות יותר, וכן כמובן לרצון ומוטיבציה מצד המטופל וביצוע של ההנחיות הדרושות. כמובן, שכאשר הצוות הרפואי מלווה את המטופל באופן אישי לכל אורך הדרך, אין ספק כי תהליך השיקום מתבצע בצורה נעימה הרבה יותר, אשר ממתיקה מעט את תקופה לא פשוטה זו.

פריקת כתף

שיקום אורתופדי

אורתופדיה הוא אחד התחומים החשובים ברפואה. האורתופדיה עוסקת במחלות, בפגיעות ובליקוים הקשורים למערכות העצמות והשרירים של גוף האדם, בעיות שהן מנת חלקו של כל אדם

המשך »
שיקום פיזיותרפי לנשים

שיקום לנשים

זה לא פשוט להיות אישה, על רקע מחקרים שונים שמראים שבנות המין היפה נוטות לסבול יותר מכאבים בהשוואה לגברים. לכך ניתן להוסיף בעיות אופייניות לנשים,

המשך »

שיקום לאחר תאונת דרכים

תאונת דרכים עלולה להתרחש כמעט בכל שניה, אפילו שנזהרים. למרבה הצער יש לתאונת הדרכים פוטנציאל פגיעה עצום בגוף האדם, לעיתים עד לרמה של נכות זמנית

המשך »
שיקום בעזרת ריפוי ועיסוק

ריפוי ועיסוק

כמעט כל אדם סובל מכאבים מפעם לפעם, פעמים רבות בשילוב עם פגיעה מהותית ביכולת ההתניידות ובעצמאות שלו. הפיזיותרפיה מציעה שורה ארוכה של פתרונות לבעיות השונות,

המשך »
שיקום לאחר גרידה

פיזיותרפיה דרך קופות החולים

זה לא סוד שהביקוש לטיפולי פיזיותרפיה עלה משמעותית בשנים האחרונות, בישראל ובעולם כאחד. תחום פרה רפואי זה, העוסק באבחון ובפתרון בעיות במערכת התנועה של הגוף,

המשך »
דילוג לתוכן