צבר רפואה: שיקום בבית לאחר החלפת מפרק

פגיעה בכתף, שבר בברך או במפרק הירך וכל פגיעת מפרק אחרת עלולים לגרום לכאבים מתמשכים, אשר בהיעדר פתרון אחר, יובילו בהמלצת הרופא לניתוח החלפת מפרק. הניתוח הינו בעל סיכויי הצלחה טובים, אך הוא מחייב תהליך שיקומי שנמשך ימים ואף שבועות, תהליך אשר נבנה אישית לכל מנותח בהתאם להמלצת הרופא.

אנו מכירים את תהליך השיקום המוסדי, הכרוך בשהות ממושכת באחד ממוסדות השיקום או בבית החולים עצמו. רבים נרתעים או דוחים את הניתוח בשל החשש משהיה ארוכה מחוץ לבית. בעיקר כאשר מדובר באוכלוסייה המבוגרת יותר, בני הגיל השלישי. אך האם אתם מכירים את האפשרות של שיקום בבית אותו מציעה כבר מספר שנים צבר רפואה?

בכתבה זו נרצה להרחיב את היריעה ולספר לכם על חלופה שתוכל להתאים לרבים מאיתנו, בני כל הגילאים ומרחבי כל הארץ, חלופה של שיקום בבית לאחר ניתוח החלפת מפרק, ולמעשה לאחר כל ניתוח המצריך תהליך של שיקום כדי לחזור ולתפקד באופן מיטבי. שיקום בבית. במרחב הטבעי, בסביבת הקרובים לכם ובטיפול צמוד של צוות רב מקצועי, בדומה לצוות שהיה מטפל בכם אילו נשארתם בבית החולים או במוסד השיקומי לאחר הניתוח. וישנם אף יתרונות יחודיים, עליהם כדאי לקרוא כאן בהמשך.

למי מתאים שיקום בבית לאחר ניתוח החלפת מפרק?

תהליך השיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק משתנה מאדם לרעהו, ותלוי בפרמטרים שונים. אך תהליך השיקום באופן כללי הוא הדרגתי ויש חשיבות למועד התחלתו, כי ככל שדוחים את תחילת השיקום לאחר הניתוח, כך סיכויי החזרה לתפקוד מיטבי פוחתים.

שיקום בבית – מגמה צומחת עם האצה מובהקת

בשנים האחרונות צומחת המגמה שהואצה אף יותר בעקבות הקורונה, של שיקום אחרי ניתוח החלפת מפרק בבית, בסביבה הטבעית. שיקום אינטנסיבי בבית, בפיקוח רפואי וליווי של צוות רב מקצועי. צבר רפואה המובילה בארץ את התחום ומפעילה את מערך אשפוז הבית הגדול בישראל, מאפשרת לכל אזרחי המדינה לקבל שיקום אינטנסיבי בבית, שיקום השם דגש על התאקלמות מחודשת בסביבה הטבעית של המטופל, תוך הפחתת סיכונים בריאותיים הנגזרים מהחשיפה במרחב הציבורי.

לאחר הניתוח תוכלו לקבל הפניה למוסד שיקומי על בסיס מקום פנוי, כאשר לעיתים יהיה זה מוסד מרוחק מאיזור מגוריכם ולעיתים תיאלצו להמתין מספר ימים או אפילו שבועות עד קבלת מיטה פנויה והתחלת הטיפול. ההמתנה תבוצע לפעמים במחלקה פנימית בבית החולים, שם אתם נתונים בסיכון לחלות בזיהומים. כמו כן, עם כל יום שעובר ללא שיקום לאחר ניתוח כזה, סיכויי החזה לתפקוד מיטבי עלולים לרדת משמעותית.

באפשרותכם לבחור בחלופה של שיקום בבית, באמצעות המערך המקיף והמקצועי של צבר רפואה ולהתחיל בשיקום תוך 24 שעות מרגע ההפניה לשירות.

למידע על שיקום בבית של צבר רפואה
התקשרו 072-3970156
או השאירו פרטים בטופס

מה ההבדל העיקרי בין שיקום בבית חולים לבין שיקום בבית?

ישנם הבדלים רבים בין שיקום בבית לבין שיקום במוסד שיקומי כאשר העיקריים והבולטים שבהם נובעים מעצם שהותו של המטופל בביתו, מוקף ביקיריו ובחפצים, הריחות והמאכלים המוכרים והאהובים.

במוסד השיקומי, מתבצע השיקום במיטה מוסדית, במרחב ציבורי ובסביבת אנשים אחרים שרובם זרים למטופל, כאשר בבית שלכם, מתבצע השיקום כחלק אינטגרלי מחזרה לשגרת החיים – הירידה מהמיטה שלכם, הישיבה ליד השולחן שלכם והצעידה בחצר או במרפסת שלכם – אלה הפעולות שתלמדו לעשות מחדש החל מהיום הראשון לחזרתכם מהניתוח, ותלמדו כיצד להתרגל מחדש לבית שבו תמשיכו לחיות עם תום תהליך השיקום. כאשר השיקום מתבצע במוסד שיקומי, לאחר סיומו נדרשים המטופלים ללמוד מחדש את ההתנהלות בביתם והתהליך יכול להימשך פרק זמן ארוך יותר.

וכמו שציינו, בעיקר בתקופת הקורונה אבל לא רק, השהייה במרחב ציבורי, מביאה עמה סיכונים לזיהומים שיכולים להיות מסוכנים יותר למי שנמצא בקבוצות סיכון, בדגש על בני הגיל השלישי, עבורם יתרון השיקום בבית אף משמעותי יותר.

יתרונות לשיקום בבית לאחר ניתוח החלפת מפרק

ככל שתהליך השיקום לאחר הניתוח יתחיל מהר יותר, כך נוכל להחזיר יותר מיכולת התפקוד הקודמות שלנו ובהתאם, להיפטר מהר יותר מתסמינים לא נוחים ואף כואבים.

יתרונות נוספים שחשוב להבליט כאן ולקחת בחשבון כאשר מתלבטים לגבי שיקום מוסדי או שיקום בבית:

  1. תוך 24 שעות מההפניה לשירות יתחיל תהליך השיקום ופגישה עם רופא שיקומי שיגיע אליכם הביתה,. כמובן שאין צורך להמתין למיטה פנויה. המיטה שלכם מחכה לכם בבית.
  2. השיקום בבית מפחית משמעותית חשיפה לזיהומים, הדבקות, או התדרדרות קוגניטיבית הנפוצה במיוחד בקרב בני הגיל השלישי המתאשפזים באשפוז מוסדי.
  3. רופא מומחה בשיקום, אחות, עובדת סוציאלית, פיזיותרפיסט, ולפי הצורך אף מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת ותזונאית, יהיו זמינים לכם סביב השעון (כן גם מהבית).
  4. הצוות קבוע ומלווה אתכם לאורך כל תקופת השיקום בבית, ולומד להכיר את ההרגלים, הצרכים וההעדפות שלכם.
  5. ההתאקלמות והחזרה לתפקוד מיטבי הם בסביבה הביתית שלכם ובכך תוכלו להימנע משלב ההתאקלמות הנוסף שעוברים מי שקיבלו שיקום במוסד שיקומי.
  6. השיקום בבית בקרב בני המשפחה, הקרובים והחברים יאפשר להם להמשיך בשגרת יומם ויאפשר גם למי שאינם ניידים להמשיך ולסייע לכם פיזית ונפשית.
  7. בשיקום בבית לוח הזמנים מותאם לכם. אתם לא רודפים אחרי תורים, אתם לא עסוקים בתיאום הסעות ונהגים או בשיקולים של יציאה מהבית בשל תנאי מזג אוויר כאלו או אחרים.

האם שיקום בבית יכול להתאים לכל מענה? דר' איתמר עופר על שיקום בבית

"התהליך מתחיל מקבלת מכתב סיכום אישפוז מהמחלקה המשחררת" דר' איתמר עופר, מנכ"ל צבר רפואה משתף ומסביר. "מדובר על מכתב סיכום זמני המתאר את המצב הבריאותי של המטופל. גם אנחנו בצבר רפואה וגם קופת החולים של המטופל, מסתכלים על המצב הרפואי, בוחנים את ספקטרום האפשרויות ומעריכים את הסיכוי להצליח בשיקום."

"עם הסכמת המטופל וההגעה הביתה, מגיע המטפל המקצועי הראשון שפוגש את המטופל בסביבה הביתית שלו." המטופל יקבל עד 13 טיפולים בשבוע, בהתאם לתכנית ולביקורי הצוות המקצועי, הרופא השיקומי, האחות, הפיזיותרפיסט ושאר המומחים הנדרשים לפי תכנית השיקום הביתי המותאמת, וכולל גם מומחים שיסייעו במיצוי הזכויות הרפואיות.

השירות של צבר רפואה הוא חלופה לאשפוז מלא. "שיקום בבית זה חלק מהזכויות של כל אזרח ואזרחית בישראל, ואם אתם לא בטוחים, פנו אלינו."

צבר רפואה הוקמה ב-2005 מתוך הבנה כי הסביבה המתאימה והנכונה ביותר למטופל להחלים היא סביבתו הטבעית -הבית. החברה נחשבת לגדולה בישראל במתן שירותי אשפוז ושיקום בבית, כולל שיקום אורטופדי, שיקום נוירולוגי ושיקום קימום לאחר אשפוז ממושך.

כשמתמודדים עם הבחירה בין מוסד שיקום לשיקום בבית, דר' איתמר עופר, מנכ"ל צבר רפואה ממליץ לפתוח בשאלה: "איך מחזירים כל אדם שהתפקוד שלו נפגע בצורה אחרת, לתפקוד הכי דומה למה שהיה קודם?"

למידע על שיקום בבית של צבר רפואה
התקשרו 072-3970156
או השאירו פרטים בטופס

פריקת כתף
שיקום אורתופדי

אורתופדיה הוא אחד התחומים החשובים ברפואה. האורתופדיה עוסקת במחלות, בפגיעות ובליקוים הקשורים למערכות העצמות והשרירים של גוף האדם, בעיות שהן מנת חלקו של כל אדם

המשך »
שיקום פיזיותרפי לנשים

שיקום לנשים

זה לא פשוט להיות אישה, על רקע מחקרים שונים שמראים שבנות המין היפה נוטות לסבול יותר מכאבים בהשוואה לגברים. לכך ניתן להוסיף בעיות אופייניות לנשים,

המשך »

שיקום לאחר תאונת דרכים

תאונת דרכים עלולה להתרחש כמעט בכל שניה, אפילו שנזהרים. למרבה הצער יש לתאונת הדרכים פוטנציאל פגיעה עצום בגוף האדם, לעיתים עד לרמה של נכות זמנית

המשך »
שיקום בעזרת ריפוי ועיסוק

ריפוי ועיסוק

כמעט כל אדם סובל מכאבים מפעם לפעם, פעמים רבות בשילוב עם פגיעה מהותית ביכולת ההתניידות ובעצמאות שלו. הפיזיותרפיה מציעה שורה ארוכה של פתרונות לבעיות השונות,

המשך »
שיקום לאחר גרידה

פיזיותרפיה דרך קופות החולים

זה לא סוד שהביקוש לטיפולי פיזיותרפיה עלה משמעותית בשנים האחרונות, בישראל ובעולם כאחד. תחום פרה רפואי זה, העוסק באבחון ובפתרון בעיות במערכת התנועה של הגוף,

המשך »
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!