שיקום פיזיותרפיה לחיילים


שיקום פיזיותרפיה לחייליםחיילים רבים, החוזרים ממלחמה, מבצע צבאי או אפילו תרגיל שהסתבך, נושאים פציעות כאלה ואחרות וצריכים להתמודד עם תהליך שיקום ארוך ולא פשוט. תהליך שיקום פיזיותרפיה לחיילים, מיועד עבור חיילים במצבים שונים- חלקם עברו פגיעות מוחיות, חלקם קטועי גפיים, חלקם זקוקים לשיקום נפשי ועוד. 

 

מהו שיקום פיזיותרפיה לחיילים?

פיזיותרפיה היא מקצוע פרא רפואי העוסק באבחון, טיפול ומניעה של בעיות תנועה ובעיות גופניות שונות. אנשים שנפגעו כתוצאה ממחלה, פציעה, ניתוח או כל אפשרות אחרת, יוכלו לעבור טיפול פיזיותרפיה ולחזור לתפקוד מלא. הפיזיותרפיה נותנת מענה עבור בעיות אורתופדיות, נוירולוגיות, מחלות נשימה ובעיות בתפקוד המערכות הפנימיות. 

שיקום פיזיותרפיה לחיילים מסייע לחיילים שנפגעו וסובלים ממגבלות גופניות או תנועתיות שונות. שיקום פיזיותרפיה לחיילים פועל במטרה לשקם את המטופל ולהחזיר אותו לתפקוד מירבי בשגרת היום יום שלו. שיקום פיזיותרפיה לחיילים יכול להתחיל כבר במהלך האשפוז בבית החולים.

שיקום פיזיותרפיה לחיילים צריך לענות על מספר מטרות- 

  • הורדה או הקלה של הכאבים מהם סובל המטופל.
  • שמירה וחיזוק של השרירים של המטופל. 
  • מניעת ניוון של האזורים הפגועים. 
  • טיפול בטווחי התנועה. 
  • שיקום התחושה של המטופל.
  • שיפור היציבה של המטופל. 
  • תרגול שיווי משקל למניעת נפילות.

ועוד. 

שיקום פיזיותרפיה לחיילים שעברו פגיעות מוחיות

שיקום נוירולוגי הוא שיקום שמיועד למטופלים עם לקויות נוירולוגיות שונות שגורמות למגבלות תפקודיות שונות. ישנם מספר מקרים נפוצים המצריכים שיקום נוירולוגי ביניהם חיילים שעברו פגיעות ראש שונות. 

פעמים רבות, הפגיעה הנוירולוגית גורמת לפגיעות גופניות ותנועתיות. לכן, אחד הטיפולים במסגרת שיקום נוירולוגי הוא שיקום פיזיותרפיה. כחלק מהשיקום הנוירולוגי, החיילים יעברו טיפולי פיזיותרפיה שיסייעו להם בשיפור יכולת התנועה והשליטה על השרירים. במהלך הטיפולים המטופלים יתרגלו הליכה, ישיבה, דיבור, שיפור קואורדינציה ועוד. 

בטיפולי הפיזיותרפיה נעשה שימוש במגוון אביזרי עזר ביניהם כדור, רצועות נמתחות, גליל, מיטת טיפול, מכשירים אורתופדיים שונים, מכשירי כושר, בריכה ועוד. כמו כן, במקרה הצורך המטפל ימליץ על אביזרים שיסייעו למטופל ביציבה, כמו מדרסים, נעליים אורתופדיות או סדים מיוחדים לרגליים. 

אחד המכשירים שניתן לראות בו שימוש בשיקום נוירולוגי הוא מכשיר ביונס. מכשיר ביונס נועד לשקם את ההליכה והוא פועל על ידי גירוי חשמלי של העצב. גירוי העצב נועד לשחזר את תנועת הגפיים המשותקות ולהשיב את יכולת ההליכה למטופל. 

 

שיקום פיזיותרפיה לחיילים לאחר ניתוח

שיקום פיזיותרפיה לחיילים לאחר ניתוח ניתן לאחר ניתוחים שונים ביניהם ניתוח החלפת מפרק הברך או ניתוח החלפת ירך. ניתוחים אלה מקשים על תפקודו של החייל. אחד האלמנטים המשמעותיים ביותר להצלחת הניתוח והשבת התפקוד של החייל ככל הניתן הוא שיקום פיזיותרפיה. בטיפולי הפיזיותרפיה המטופל יבצע תרגילים שיעזרו לו לחזור לתפקוד מירבי לאחר הניתוח. הטיפולים יתמקדו בהנעה של האזורים הפגועים. תחילה יהיה דגש על הפעלה בסיסית של האזורים הסמוכים לאזור הפגוע על מנת למנוע סיבוכים בזרימת הדם של המטופל, לסייע לו בהתמודדות מול הכאבים ולהקנות לו ביטחון בתנועה. לאחר מכן, הדגש בטיפולים יהיה על שיפור טווח התנועה באזורים הפגועים והשגת שליטה שרירית במפרקים. בהמשך המטפל יעבוד עם המטופל על חיזוק השרירים ולבסוף הטיפול יבוצע במטרה למקסם את היכולות התפקודיות והתנועתיות של המטופל. 

 

שיקום פיזיותרפיה לחיילים קטועי רגליים

חיילים רבים נפצעו במהלך שירותם ונותרו קטועי רגליים. קטיעת רגל היא סיבוך שכולל גם מגבלה פיזית וגם אלמנטים נפשיים המלווים עם חוסר ביטחון רב. ניתן להבדיל בין שני סוגי קטיעות רגליים- קטיעה מתחת לברך וקטיעה מעל הברך. בקטיעה מתחת לברך הפוטנציאל יהיה גבוה יותר לתותבת. לעומת זאת, בקטיעה מעל הברך בדרך כלל הפוטנציאל לתותבת יהיה נמוך ומטופלים רבים יאלצו להתנייד עם כיסא גלגלים. 

שיקום פיזיותרפיה לקטועי רגליים מתחת לברך יתמקד בלימוד של המטופל על הליכה בעזרת תותבת. עבור קטועי רגליים מעל הברך השיקום יתמקד בלימוד של המטופל כיצד להסתדר עם כיסא גלגלים (כיצד לעבור מהמיטה לכיסא הגלגלים, כיצד להתרחץ ועוד).

שיקום פיזי יכלול החלמה ושיקום של הגדם, חיזוק של השרירים, שיפור טווח התנועה ומקסום היכולות התנועתיות והתפקודיות של המטופל. בנוסף יש לשלב שיקום רגשי שמטרתו להחזיר למטופל את הביטחון והאמון בגוף ולהעניק לו מוטיבציה לשיקום. 

 

בניית תוכנית עבור שיקום פיזיותרפיה לחיילים

כאשר מתחילים בשיקום פיזיותרפיה יש קודם כל לעבור הערכה קלינית ואבחון. בהתאם להערכה הקלינית ולאבחון, המטפל יבנה למטופל תוכנית שמתאימה לו, לקשיים שלו, לשיקום שהוא צריך, למרחב בו הוא נמצא וכדומה. במידה שהטיפולים יתבצעו בבית המטופל המטפל אף יגיע לבית על מנת ללמוד את סביבת המגורים ולבנות תוכנית שמתאימה לה. 

על מנת לבנות תוכנית טיפול למטופל יש לקחת בחשבון מספר אלמנטים שונים בהם מצב הבית, סכנות אפשריות בו ואמצעים שיכולים להקל ולשפר את איכות חייו. 

שיקום פיזיותרפיה יכלול טיפול ידני הכולל עיסוי המקום, הנעת הרקמות הרכות, מתיחות ותרגילים שיבצע המטופל בעצמו או תוך היעזרות במכשירים שונים.

כמה טיפולים נדרשים עבור שיקום פיזיותרפיה לחיילים?

אין תשובה חד משמעית עבור כמות הטיפול הנדרשת והתדירות הנדרשת עבור שיקום פיזיותרפיה לחיילים. במצב אידיאלי מומלץ לבצע טיפולי שיקום פיזיותרפיה כל יום עם המטפל ואף לתרגל באופן עצמי. אך ברוב המקרים זה לא מתאפשר מסיבות שונות. לכן, קודם כל ההמלצה שלנו היא להתחיל שיקום פיזיותרפיה כמה שיותר מוקדם ולבצע טיפולים בתדירות גבוהה. 

רוב המטופלים, לפחות בתחילת הטיפול, יעשו 1-3 טיפולים בשבוע. אך, גם אם אתם מגיעים לתרגול פעם אחת בשבוע חשוב מאוד לתרגל באופן עצמאי. התרגול העצמאי הוא זה שיעזור לכם להגיע לתוצאות טובות, לחזק את השרירים, לשפר שיווי משקל, לשפר סיבולת ולחזור לתפקוד מלא ככל הניתן. התרגול העצמאי יתבצע על פי הנחיות הפיזיותרפיסט. 

פריקת כתף
שיקום אורתופדי

אורתופדיה הוא אחד התחומים החשובים ברפואה. האורתופדיה עוסקת במחלות, בפגיעות ובליקוים הקשורים למערכות העצמות והשרירים של גוף האדם, בעיות שהן מנת חלקו של כל אדם

המשך »
שיקום פיזיותרפי לנשים

שיקום לנשים

זה לא פשוט להיות אישה, על רקע מחקרים שונים שמראים שבנות המין היפה נוטות לסבול יותר מכאבים בהשוואה לגברים. לכך ניתן להוסיף בעיות אופייניות לנשים,

המשך »

שיקום לאחר תאונת דרכים

תאונת דרכים עלולה להתרחש כמעט בכל שניה, אפילו שנזהרים. למרבה הצער יש לתאונת הדרכים פוטנציאל פגיעה עצום בגוף האדם, לעיתים עד לרמה של נכות זמנית

המשך »
שיקום בעזרת ריפוי ועיסוק

ריפוי ועיסוק

כמעט כל אדם סובל מכאבים מפעם לפעם, פעמים רבות בשילוב עם פגיעה מהותית ביכולת ההתניידות ובעצמאות שלו. הפיזיותרפיה מציעה שורה ארוכה של פתרונות לבעיות השונות,

המשך »
שיקום לאחר גרידה

פיזיותרפיה דרך קופות החולים

זה לא סוד שהביקוש לטיפולי פיזיותרפיה עלה משמעותית בשנים האחרונות, בישראל ובעולם כאחד. תחום פרה רפואי זה, העוסק באבחון ובפתרון בעיות במערכת התנועה של הגוף,

המשך »
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!