שיקום פיזיותרפיה

שיקום פיזיותרפיהאדם שסובל ממגבלות גופניות או תנועתיות שונות, יוכל לשפר את ההתמודדות שלו ולהחזיר את התפקוד המירבי שניתן, על ידי שיקום פיזיותרפיה. מהו שיקום פיזיותרפיה? במאמר הבא נרחיב על שיקום פיזיותרפיה וכל מה שקשור אליו. 

 

שיקום פיזיותרפיה- מה זה אומר?

קודם כל יש להבין מהי בכלל פיזיותרפיה. פיזיותרפיה היא מקצוע פרא רפואי העוסק באבחון, טיפול ומניעה של בעיות תנועה ובעיות גופניות שונות. אנשים שנפגעו כתוצאה ממחלה, פציעה, ניתוח או כל אפשרות אחרת, יוכלו לעבור טיפול פיזיותרפיה ולחזור לתפקוד מלא. הפיזיותרפיה נותנת מענה עבור בעיות אורתופדיות, נוירולוגיות, מחלות נשימה ובעיות בתפקוד המערכות הפנימיות. 

השיקום הוא טיפול שמסייע לאנשים שנפגעו בעקבות מגבלות גופניות או תנועתיות שונות. שיקום פיזיותרפיה פועל במטרה לשקם את המטופל ולהחזיר אותו לתפקוד מירבי בשגרת היום יום שלו. 

השיקום יכול להתחיל כבר במהלך האשפוז בבית החולים. לדוגמא, אדם שעבר שבץ, יוכל להתחיל את הטיפול כבר בזמן האשפוז. כמו כן ניתן לקבל טיפול פיזיותרפיה מטעם קופת חולים או במכון פיזיותרפיה פרטי. 

שיקום פיזיותרפיה צריך לענות על מספר מטרות- 

 • הורדה או הקלה של הכאבים מהם סובל המטופל.
 • שמירה וחיזוק של השרירים של המטופל. 
 • מניעת ניוון של האזורים הפגועים. 
 • טיפול בטווחי התנועה. 
 • שיקום התחושה של המטופל.
 • שיפור היציבה של המטופל. 
 • תרגול שיווי משקל למניעת נפילות.

ועוד. 

מתי צריך?

שיקום פיזיותרפיה ניתן במקרים שונים- 

 • שיקום פיזיותרפיה לאחר ניתוח- חלק נרחב מטיפולי פיזיותרפיה שיקומית ניתן לאחר ניתוחים שונים כמו לדוגמא ניתוח החלפת מפרק הברך או ניתוח החלפת ירך. אחד האלמנטים שישפיעו באופן משמעותי על הצלחת הניתוח והשבת המטופל לתפקוד יהיה שיקום פיזיותרפיה. הפיזיותרפיה תסייע למטופל לחזור לתפקוד מירבי לאחר הניתוח ולשוב לתנועות באזורים הפגועים. 
 • שיקום פיזיותרפיה נוירולוגי- אנשים שסבלו מפגיעה נוירולוגית בעקבות אירוע מוחי, פרקינסון, טרשת נפוצה, פגיעה בראש וכדומה, יצטרך לעבור שיקום פיזיותרפיה. עם השיקום הנוירולוגי, המטופל יוכל לשפר את התפקוד היומיומי שלו, לחזור לתפקד באופן עצמאי ככל הניתן, לשפר את איכות החיים ולהרגיש מעודד יותר. 
 • שיקום פיזיותרפיה לאחר אשפוז ממושך- אשפוז ממושך הנגרם מסיבות שונות, יכול לגרום לחולשה פיזית ולירידה בתפקוד. המטופל ששכב במשך ימים רבים, יצטרך לעבור שיקום פיזיותרפיה. השיקום יסייע למטופל לחזור לתפקוד מלא כפי שהיה לפני האשפוז. השיקום יכלול פעולות כמו הליכה, עצמאות ביום יום ועוד. 
 • שיקום פיזיותרפיה לגיל השלישי- בני הגיל השלישי סובלים ממגבלות תנועתיות וגופניות שונות. הדבר נובע משחיקה במפרקים, פעילות גופנית מופחתת ורקע רפואי עשיר שמביאים לחולשה כללית. כתוצאה מכך המטופל עלול להתקשות בהליכה, קימה מהמיטה ולעתים בפעולות נוספות כמו רחצה לדוגמא. שיקום פיזיותרפיה לגיל השלישי מסייע למטופל לחזק את השרירים, למנוע נפילות ולשמור על העצמאות ככל הניתן. 

קראו עוד: שיקום לאחר ניתוח אורטופדי

כמה טיפולים?

אין תשובה חד משמעית עבור כמות הטיפול הנדרשת והתדירות הנדרשת עבור שיקום פיזיותרפיה. במצב אידיאלי מומלץ לבצע טיפולי שיקום פיזיותרפיה כל יום עם המטפל ואף לתרגל באופן עצמי. אך ברוב המקרים זה לא מתאפשר מסיבות שונות. לכן, קודם כל ההמלצה שלנו היא להתחיל שיקום פיזיותרפיה כמה שיותר מוקדם ולבצע טיפולים בתדירות גבוהה. 

רוב המטופלים, לפחות בתחילת הטיפול, יעשו 1-3 טיפולים בשבוע. אך, גם אם אתם מגיעים לתרגול פעם אחת בשבוע חשוב מאוד לתרגל באופן עצמאי. התרגול העצמאי הוא זה שיעזור לכם להגיע לתוצאות טובות, לחזק את השרירים, לשפר שיווי משקל, לשפר סיבולת ולחזור לתפקוד מלא ככל הניתן. התרגול העצמאי יתבצע על פי הנחיות הפיזיותרפיסט. 

 

לטיפולים ביתיים יש מספר יתרונות בולטים טיפולים ביתיים

פעמים רבות שיקום פיזיותרפיה יתבצע בבית המטופל. בדרך כלל מטופלים שצריכים שיקום פיזיותרפיה לא יוכלו להגיע למכון הטיפול בעקבות הקושי ללכת, הקושי לקום מהספה לכיסא או לעלות במדרגות, ולכן המטפל יגיע להעביר את הטיפול בבית שלהם. 

טיפולים ביתיים, יאפשרו למטפל ולמטופל למצוא פתרונות נקודתיים לקשיים איתם מתמודד המטופל בבית הפרטי שלו. כמו כן, עם טיפולים ביתיים ניתן להדריך גם את בני הבית כיצד להקל על המטופל וכיצד לסייע לו. 

בטיפולים הביתיים, המטפל למעשה יגיע לבית המטופל לביצוע תרגילים, הדרכה ועצות מעשיות. התרגילים יהיו שונים ומגוונים ולעתים יכללו גם אביזרי עזר כמו כדור או רצועה. 

לטיפולים ביתיים יש מספר יתרונות בולטים- 

 • התאמת סביבת המגורים- עם טיפולים ביתיים ניתן להתאים את סביבת המגורים למחייה עבור המטופל. ההתאמה תכלול פתרונות כמו הגבהה למיטה, אחיזה במקלחת וכדומה. 
 • סביבה טבעית- הטיפולים הביתיים מתבצעים בסביבה הטבעית של המטופל. כך ניתן להתאים את הטיפול לשגרת החיים של המטופל ולמרחב בו חי בהתאם לפרמטרים כמו גודל הבית או מדרגות. 
 • יעילות הטיפול- טיפולים ביתיים מאפשרים הסתגלות מהירה וחזרה מהירה לשגרה. 
 • הפחתת זיהומים וסיכונים- טיפולים במוסד רפואי חושפים את המטופל לזיהומים וסיבוכים שונים. בטיפול ביתי הסיכונים הללו פוחתים משמעותית. 
 • בני המשפחה- טיפולים ביתיים מאפשרים לבני המשפחה לשמור על שגרת החיים שלהם ככל הניתן ולמנוע מהם נסיעות, המתנה בתור, חסכון בכסף, פקקים ועוד. 

בניית תוכנית 

כאשר מתחילים בשיקום פיזיותרפיה יש קודם כל לעבור הערכה קלינית ואבחון. בהתאם להערכה הקלינית ולאבחון, המטפל יבנה למטופל תוכנית שמתאימה לו, לקשיים שלו, לשיקום שהוא צריך, למרחב בו הוא נמצא וכדומה. במידה שהטיפולים יתבצעו בבית המטופל המטפל אף יגיע לבית על מנת ללמוד את סביבת המגורים ולבנות תוכנית שמתאימה לה. 

על מנת לבנות תוכנית טיפול למטופל יש לקחת בחשבון מספר אלמנטים שונים בהם מצב הבית, סכנות אפשריות בו ואמצעים שיכולים להקל ולשפר את איכות חייו. 

השיקום יכלול טיפול ידני הכולל עיסוי המקום, הנעת הרקמות הרכות, מתיחות ותרגילים שיבצע המטופל בעצמו או תוך היעזרות במכשירים שונים.

פריקת כתף
שיקום אורתופדי

אורתופדיה הוא אחד התחומים החשובים ברפואה. האורתופדיה עוסקת במחלות, בפגיעות ובליקוים הקשורים למערכות העצמות והשרירים של גוף האדם, בעיות שהן מנת חלקו של כל אדם

המשך »
שיקום פיזיותרפי לנשים

שיקום לנשים

זה לא פשוט להיות אישה, על רקע מחקרים שונים שמראים שבנות המין היפה נוטות לסבול יותר מכאבים בהשוואה לגברים. לכך ניתן להוסיף בעיות אופייניות לנשים,

המשך »

שיקום לאחר תאונת דרכים

תאונת דרכים עלולה להתרחש כמעט בכל שניה, אפילו שנזהרים. למרבה הצער יש לתאונת הדרכים פוטנציאל פגיעה עצום בגוף האדם, לעיתים עד לרמה של נכות זמנית

המשך »
שיקום בעזרת ריפוי ועיסוק

ריפוי ועיסוק

כמעט כל אדם סובל מכאבים מפעם לפעם, פעמים רבות בשילוב עם פגיעה מהותית ביכולת ההתניידות ובעצמאות שלו. הפיזיותרפיה מציעה שורה ארוכה של פתרונות לבעיות השונות,

המשך »
שיקום לאחר גרידה

פיזיותרפיה דרך קופות החולים

זה לא סוד שהביקוש לטיפולי פיזיותרפיה עלה משמעותית בשנים האחרונות, בישראל ובעולם כאחד. תחום פרה רפואי זה, העוסק באבחון ובפתרון בעיות במערכת התנועה של הגוף,

המשך »
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!